קהילה

בהר ברכה קהילה צעירה, חמה ומשפחתית. התושבים עוסקים במגוון רחב של תחומים, בהם: המגזר הציבורי, הייטק, חינוך, ניהול, בנייה, בנקאות, אמנות, חקלאות, תיירות, מחקר, יזמות עסקית ועוד. תושבי היישוב עובדים באזור השפלה, גוש דן, ירושלים והסביבה הקרובה. אפשרויות תעסוקה מגוונות ההולכות ומתרבות בתוך הישוב עצמו.

חיי תורה

בהר ברכה, חרטנו על דגלנו לימוד תורה בשילוב עם חיי המעשה. גם בעלי בתים ואנשים עובדים קובעים עצמם ללימוד תורה בשבתות ובמהלך השבוע.
אנו מאמינים שכדי לחיות חיי תורה צריך ללמוד תורה. התורה לא שייכת רק ליושבי בית המדרש, בהר ברכה מערכת שיעורים ענפה ועשירה שמשתתפים בה תושבים רבים.

דגש מיוחד ניתן על השבתות ביישוב, המתאפיינות בשיעורי תורה רבים המתקיימים לאורך כל השבת. מערכת השיעורים המפוארת מאפשרת לכל אדם להגיע לשש שעות לימוד בשבת ולבנות את קומתו הרוחנית, גם אם שאר ימות השבוע שלו מוקדשים לעבודה.

מקומם של הילדים והנוער לא מקופח. רבים מהם משתתפים בשבת בשיעורי תלמוד תורה, בלימוד אבות ובנים, בקבלת שבת ובעונג שבת בהתאם לגילם. במהלך החופשות מתקיים לימוד תורה קבוע לילדים ולילדות וישנה השתתפות רבה וגבוהה.

תרבות

תושבי הר ברכה נהנים מתרבות עשירה ומגוונת של אירועים ופעילויות לנשים, לגברים ולילדים לאורך כל השנה.
האירועים מתקיימים סביב לוח השנה: הצגות, מופעי זמר, הרצאות, ערבי נשים, סדנאות ועוד.
תושבי היישוב שותפים ומעורבים באירועי התרבות, הן מבחינת כמות המשתתפים והן מבחינת הרצון להשפיע על בחירת התכנים.

חוגים

מערכת החוגים הפועלת ביישוב מגוונת ומתאימה לכל הגילאים. בחוגים נהנים כ-600 ילדים וכ-100 מבוגרים, מתוך התפיסה הכלכלית של היישוב, כל החוגים במחירים נוחים (כ-90 ש"ח לחודש בממוצע).

בכל שבוע פועלים כ-60 קבוצות חוגים לכל הגילאים, במגוון רחב של תחומי עניין: אומנות, ריקוד, ספורט, חשיבה ועוד.

היישוב מפעיל בנוסף גם בית ספר למוזיקה בו לומדים נגינה מעל 100 תלמידים צעירים ומבוגרים, המורים הינם מוזיקאים ותיקים ומקצועיים בתחומי הנגינה והוראתה וכל זה במחירים הזולים ביותר שקיימים.

למרות המחיר הזול, החוגים מקצועיים ומעשירים מאוד. הילדים יוצאים עם תוצרים, למידה והנאה מרובה.

נוער

היישוב נותן מענה רחב לנוער. החל מועדת חינוך, אשר בונה תוכנת חינוכית, דגשים, יעדים ומטרות לכל שכבה ועד לאנשי שטח רבים המיישמים את התוכניות והמטרות. ביישוב פועלים שני רכזי נוער לבנים לפי חלוקה לשכבות ושני רכזות נוער לבנות. מושקעים משאבים רבים להעצמת הנוער. לכל שכבה מוצמד מדריך או מדריכה בוגרים המטפחים קשר אישי עם בני קבוצתם ויוצרים מפגש שבועי, וכמובן בחופשים אף יותר מכך.

הנוער נהנה לאורך כל השנה מתוכנית עשירה של פעילויות, הצגות, הרצאות, לימוד תורה ותרומה לקהילה.

חופשת הקיץ

במהלך החופשות מקבלים התושבים מעטפת רחבה של פעילויות, אירועים וקייטנות.

היישוב מפעיל קייטנה באורך ארבעה שבועות בעלות 300 ₪ לגנים, וקייטנות לבתי הספר בהתאמה לגילאים. הכיתות הקטנות נהנות מ'בית ספר של הקיץ' עם אפשרות הרחבה לארבעה שבועות. במחיר נמוך על מנת להקל על ההורים. בנוסף מתקיימים מחנאות לילדי הכיתות הגדולות, בהם לומדים מספר קורסים חווייתיים ומעשירים.

כל המסגרות במהלך החופשות נותנות מענה להורה העובד, וערך מוסף לחופשה עבור הילד.

בנוסף, במסגרת הקיץ מסגרת פעילויות עשירה במגוון נושאים לכל הגילאים. בכל שבוע פעילות מיוחדת לילדים וארוחת ערב. כמו כן הילדים מקבלים הרצאות, הצגות, מופעים, טיולים ועוד.

מזכירות הישוב

המזכירות מונה חמישה חברים המטפלים בהתנדבות בכל הקשור לניהולו התקין והתפתחותו של הישוב. בראש ובראשונה שוקדים חברי המזכירות יחד עם ועדת בנייה על קידום הבנייה. המזכירות מלווה את התכנון והביצוע של פרויקטים רבים בישוב במגוון תחומים, בהם: חינוך, ציבור ודיור. אנו פועלים למען דיור איכותי ומרווח בעלות נמוכה ללא מטרות רווח, זאת כדי לאפשר למשפחות צעירות רבות לרכוש את ביתם.  אחת לחמש שנים מתקיימות בחירות לחברי המזכירות.

התפיסה הכלכלית המנחה את נבחרי הציבור היא ייעול הפעילות במטרה להוזיל את ההוצאות המשפחתיות במגוון תחומים: במחירי הדיור, במסגרות החינוך ובפעילות תרבות והעשרה. ב"ה אנו רואים ברכה בעמלנו, ותושבי היישוב משתתפים באירועים אלו באחוזים גבוהים.

ספרייה

לטובת התושבים מופעלת ספרייה חדשנית ומעודכנת במיטב הספרים. הספרייה פתוחה ארבע פעמים בשבוע להשאלת ספרים. בספרייה מתקיימים אירועי תרבות שונים כגון: הצגות, מפגשי כתיבה ועוד. הספרייה משמשת כמקום התנדבות ותרבות לנוער ולמבוגרים. לאחרונה הספרייה הועברה למבנה חדש ומושקע.